Košík

Položky0 ks
Hodnota0 €
Zľava0 %

Prihlásenie

Výber / Filter

Novinka


Akcia

Info okuliare

Obsah:

1. Popis častí okuliarov
2. Majú okuliare UV filter a aký?
3. Čo je to UV žiarenie?
4. Pred čím chránia slnečné okuliare?
5. Čo je to kategória filtra?
6. Ako si mám správne vybrať okuliare?
7. Z čoho sú vyrobené šošovky?
8. Čo sú to polarizačné šošovky?
9. Aké sú to fotochromatické šošovky?
10. Aké sú to decentrované šošovky?
11. Čo je to hydrofóbna úprava šošovky?
12. Aké sú to gradientné šošovky?
13. Čo je to antireflexná vrstva?


1. Popis častí okuliarov.

Slnečné okuliare:

Lyžiarske okuliare:

späť na obsah>

2. Majú okuliare UV filter a aký?


Jednou z hlavných funkcií slnečných, resp. športových okuliarov je chrániť oči pred škodlivým UV žiarením. K tomu slúži UV filter v šošovkách okuliarov. O tom, či okuliare majú UV filter, informujú značenia UV 400 alebo cat. a príslušné číslo od 0 do 4. UV 400 znamená, že šošovky okuliarov absorbujú UV žiarenie s vlnovou dĺžkou 400 nanometrov a menej. UV filter nie je závislý na svetlosti alebo tmavosti resp.farebnosti šošovky. Znamená to teda, že aj číre šošovky môžu mať UV filter chrániaci zrak pred škodlivým UV žiarením.

späť na obsah>

3. Čo je to UV žiarenie?

Slnečné žiarenie s vlnovou dĺžkou do 400 nanometrov sa nazýva UV žiarenie. Toto žiarenie je rovnako ako pre pokožku škodlivé aj pre oči. Môže totižto spôsobovať nevratné poškodenia zraku, ktoré sa vekom znásobujú. Práve preto je dôležité chrániť si zrak slnečnými okuliarmi vždy, keď trávime čas vonku za slnečného počasia.

UV žiarenie je v závislosti od vlnovej dĺžky možné rozdeliť na UVC, UVB a UVA. UVC žiarenie je pohlcované atmosférou, takže pre ochranu zraku sú potrebné okuliare so 100%-ným UVB a UVA filtrom.

späť na obsah>

4. Pred čím chránia slnečné okuliare?

Prvoradá je ochrana pred ostrým slnečným a škodlivým UV žiarením. Dlhotrvajúce účinky silného svetla môžu spôsobiť sčervenanie očí, pálenie alebo zvýšenú citlivosť na svetlo (tzv. svetloplachosť).

Slnečné okuliare nás však takisto chránia pred nadmerným infračerveným žiarením. Toto žiarenie vnímame ako teplo. Jeho negatívne účinky sa môžu v krajných prípadoch prejaviť až spálenými viečkami.

Slnečné, a najmä ochranné okuliare chránia oči aj pred nepriaznivými vplyvmi okolia (zvýšená prašnosť, poveternostné podmienky a pod.). Prúdiaci vzduch môže napríklad zapríčiniť vniknutie cudzieho telesa do oka, pričom jeho odstránenie je vždy bolestné a nepríjemné.
Ochranné okuliare zamedzujú poškodeniu oka, ktoré môže viesť dokonca ku strate zraku.

späť na obsah>

5. Čo je to kategória filtra?

Kategória filtra určuje priepustnosť svetla šošovkami slnečných okuliarov. Tento pojem je často omylom zamieňaný alebo stotožňovaný s výrazom UV filter.

Existujú 4 kategórie filtra:

 

Prvé dve kategórie sú vhodné do slabších svetelných podmienok. Okuliare so šošovkami s kategóriou filtra 0 a 1 sú skôr imidžové alebo je ich možné použiť na ochranu očí pred vniknutím cudzieho telesa.

Kategórie 2 a 3 sú najbežnejšie používané pri výrobe slnečných okuliarov. Majú taktiež najširšie využitie. Uprednostňujú ich vodiči, používajú sa na každodenné nosenie ako aj na dovolenke. Vhodné sú taktiež na relax pri vode.

Kategória 4 je určená do silných svetelných podmienok. Je vhodná do horského a vysokohorského prostredia, kde odraz svetla od bielej zasneženej plochy oslepuje náš pohľad. Slnečné okuliare so šošovkami s kategóriou filtra 4 nie sú vhodné pri riadení motorových vozidiel a na používanie v cestnej premávke. Príčinou je nízka priepustnosť svetla šošovkami týchto okuliarov.
späť na obsah>

6. Ako si mám správne vybrať okuliare?

V prvom rade je dôležité zistiť, či okuliare splňujú všetky dané predpisy, či majú dostatočný UV filter. Šošovky nesmú skresľovať a pohľad by mal byť prirodzený. Okuliare musia dobre sedieť a nemali by nikde tlačiť. Platí tu pravidlo, že nosením sa rám okuliarov neroztiahne a neprispôsobí. Niektoré modely slnečných okuliarov majú práve preto prispôsobiteľné nosníky, ktoré zvyšujú komfort nosenia. Obdobne je možné na niektorých modeloch vytvarovať stranice tak, aby čo najlepšie kopírovali tvar hlavy.

Taktiež je potrebné si uvedomiť, v akom prostredí sa budú slnečné okuliare nosiť a tomu podmieniť výber zafarbenia a kategórie filtra šošovky.

Vodiči by mali uprednostniť šošovky zafarbené do hneda alebo siva. Neskresľujú farby a poskytujú komfortnejší pohľad minimálne unavujúci oči. Pri slabších svetelných podmienkach je vhodnejšie zvoliť šošovky sfarbené do žlta alebo oranžova. Pre univerzálnejšie použitie je pritom možné zvoliť modely s meniteľnými šošovkami.

späť na obsah>

7. Z čoho sú vyrobené šošovky?

Vo všeobecnosti je možné materiály, z ktorých sú šošovky slnečných okuliarov vyrobené rozdeliť do dvoch skupín: minerálne a organické.

Minerálne okuliarové šošovky sú vyrobené z najstaršieho a najlacnejšieho používaného materiálu - zo skla. Sklo má neustále opticky najlepšie vlastnosti spomedzi všetkých materiálov používaných na várobu šošoviek okuliarov. Vďaka vynikajúcej odolnosti voči poškriabaniu zostáva stále veľmi obľúbené a žiadané. Nevýhodou minerálneho skla je jeho vyššia hmotnosť.

Jedným z organických materiálov používaných na výrobu šošoviek slnečných okuliarov je akrylát. Výhodou tohto plastu v porovnaní so sklom je jeho nižšia hmotnosť a možnosť väčšej tvarovateľnosti. V praxi to znamená, že je z neho možné vyrábať šošovky s vysokým stupňom zakrivenia.

Na ich povrchu je možné aplikovať vrstvu proti poškriabaniu.

Ďalším materiálom je polykarbonát. Tento materiál je 20 x odolnejší voči nárazu a o 2/3 ľahší, ako sklo. Vlastnosti tohto materiálu robia šošovky takmer nezničiteľnými a vysoko bezpečnými. Sú preto vyhľadávané najmä športovcami.

Materiál, ktorý prekonáva polykarbonát je Trivex. Je ľahší a ešte pevnejší. Má navyše aj lepšie optické vlastnosti. Jeho výhody sú zrejmé najmä pri "vŕtaných" konštrukciách okuliarov.

späť na obsah>

8. Čo sú to polarizačné šošovky?


Polarizačné šošovky sú ideálnou voľbou najmä pre šoférovanie, lyžovanie alebo športovanie či pobyt pri vode. Obsahujú opticky precízny filter, ktorý zvyšuje vizuálnu ostrosť prostredníctvom eliminácie extrémnych odleskov a odrazov svetla. Tieto bývajú spôsobené dopadom svetla na mokrú vozovku, lyžiarsku zjazdovku alebo vodnú hladinu.

Táto šošovka naviac znižuje únavu očí. Ocenia to opäť najmä vodiči pri dlhých cestách.

Jedinou nevýhodou polarizačnej šošovky je, že pri pohľade cez ňu na displej napríklad mobilného telefónu otočeného o 90° nie je vidno údaje na ňom. Vďaka tejto skutočnosti je možné si ľahko otestovať, či je daná šošovka polarizačná alebo nie.

Polarizačné slnečné okuliare sú taktiež vyhľadávané rybármi. Vďaka eliminácií odleskov je možné pomocou nich vidieť aj pod hladinu.

Tieto šošovky samozrejme poskytujú aj ochranu pred UV žiarením. Modely s polarizačnými šošovkami nájdete TU >>.

späť na obsah>

9. Aké sú to fotochromatické šošovky (MODULATOR šošovky značky BOLLÉ)?

Fotochromatické šošovky prispôsobujú svoj odtieň meniacim sa svetelným podmienkam. Tzn. pri slabšej svetelnej intenzite sú bledšie a prepúšťajú viac svetla a pri silnejšej svetelnej intenzite sa stmavia a prepúšťajú menej svetla. Ich výhodou je univerzálnosť, nakoľko nie je potrebné meniť okuliare prípadne šošovky s meniacimi sa svetelnými podmienkami.

späť na obsah>

10. Aké sú to decentrované šošovky?

Bežná šošovka s minimálnym stupňom zakrivenia má optickú os prechádzajúcu jej centrom totožnú s osou pohľadu. Pri vyššom stupni zakrivenia šošovky však dochádza k posunu optickej osy smerom k straniciam slnečných okuliarov.

Decentrované šošovky majú optickú os posunutú smerom k nosníkom tak, aby bola totožná s osou pohľadu.

späť na obsah>

11. Čo je to hydrofóbna úprava šošovky.

Táto povrchová úprava obmedzuje zachytávanie nečistôt a prachu na šošovke a robí ju vodu odpudzujúcou.

späť na obsah>

12. Aké sú to gradientné šošovky.

Gradientné šošovky sú typické svojím sfarbením. V spodnej časti sú číre a smerom nahor sa postupne zafarbujú. Sú ideálnymi pre univerzálne okuliare, ktoré je možné nosiť tak počas intenzívnych ako aj slabších svetelných podmienok. Vyhľadávané sú v značnej miere aj vodičmi. Šošovky taktiež poskytujú ochranu pred škodlivým UV žiarením.

späť na obsah>

13. Čo je to antireflexná vrstva?

Je to špeciálna povrchová úprava, ktorá odstraňuje rušivé odrazy a odlesky na prednej ale aj zadnej ploche šošovky. Jej výhodami sú znižovanie únavy očí, poskytovanie komfortného pohľadu, zvyšovanie bezpečnosti pri šoférovaní za šera ale aj zlepšovanie estetického vzhľadu okuliarov. Vyznačuje sa taktiež vyššou priepustnosťou viditeľného svetla oproti bežnej šošovke.
pohľad bez antireflexnej vrstvy pohľad s antireflexnou vrstvou

späť na obsah>

  • Prečo nakupovať v e-shope www.okuliare-online.sk
  • Široká ponuka okuliarov
  • Jednoduchý spôsob objednávania
  • Krátke dodacie doby (už do 3 dní)
  • Atraktívne vernostné zľavy